Városlista
2025. augusztus 2, szombat - Lehel

Hírek

2011. November 15. 06:52, kedd | Belföld
Forrás: mno.hu

Túl sok csecsemő hal meg hazánkban

Túl sok csecsemő hal meg hazánkban

Bár folyamatosan javul a csecsemőhalálozási arány Magyarországon, az európai uniós országok között még mindig csupán a mezőny utolsó harmadában kullogunk – írja a Magyar Nemzet a KSH adatai alapján.

A lap kiemeli, hogy nem a klinikáiról híres Budapesten a legjobbak a mutatók: arányaiban a legkevesebb csecsemő Zala és Fejér megyében hal meg, közvetlenül a szülést követő napokban Tolna megyében veszítik el a legkevesebb újszülöttet. A legrosszabb a helyzet Jász-Nagykun-Szolnok megyében, ahol ezer élve szülöttből kilencen haltak meg egyéves korukig tavaly. A csecsemőhalandóság az anya lakóhelyének típusa szerint szintén jelentős különbségeket mutat: 2010-ben ezer élve szülöttre Budapesten 3,8, a városokban 5,5 és a községekben 5,8 halott jutott. A halandóság szempontjából hátrányos, hogy egyre később vállalnak gyereket a nők – írja a lap.

Míg az EU27 átlaga legutóbb 4,3 ezrelék volt, addig hazánkban ez az érték 5,1 – ami csupán a 21. helyhez elég. A nemek halandósága közötti különbségek már egyéves kor alatt is megmutatkoznak: a fiúcsecsemők halandósága 10 százalékkal haladja meg a leányokét. 2010-ben a fiúk arányszáma 5,6, a leányoké 5,1 ezrelék volt.

A születési testtömeg is rendkívül fontos. A 2500 grammnál kisebb súllyal született újszülöttek halandósága 44,4 ezrelék volt, míg a fölött 1,7 ezrelék. 1990 óta az arányszám mindkét súlycsoportban javult, azonban az egy éven aluli elhunytak egyre nagyobb százalékát teszik ki a kis súllyal születettek.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Augusztus 01. 08:44, péntek | Belföld

A hétvégén többfelé felhős, záporos, zivataros idő várható

A hétvégén többfelé felhős, záporos, zivataros idő várható, a Dunántúlon lesz hűvösebb és felhősebb, míg a Tiszántúlon és a Dél-Alföldön lesz melegebb, oda inkább csak vasárnap érkezik meg a csapadék

2025. Augusztus 01. 08:43, péntek | Belföld

Orbán Viktor: nagyon nagy az érdeklődés a 3 százalékos lakáshitel iránt

Nagyon nagy az érdeklődés a fix 3 százalékos lakáshitel iránt - mondta a miniszterelnök a Kossuth rádióban pénteken.

2025. Augusztus 01. 08:39, péntek | Belföld

Veszprém és a Bakony-Balaton régió elnyerte az Európa Sportrégiója 2026 címet

Veszprém és a Bakony-Balaton régió elnyerte az Európa Sportrégiója 2026 címet – közölte a pályázatot koordináló Veszprém-Balaton 2023 Zrt. csütörtökön az MTI-vel.

2025. Július 31. 07:47, csütörtök | Belföld

15 százalékkal emelkedik a bére minden kormánytisztviselőnek, aki a területi közigazgatásban dolgozik

A kormány szerdai ülésén döntött arról, hogy szeptember 1-jétől 15 százalékkal emelkedik a bére minden kormánytisztviselőnek, aki a területi közigazgatásban dolgozik