Városlista
2026. május 8, péntek - Mihály

Hírek

2011. Október 31. 07:41, hétfő | Belföld
Forrás: MTI

Száz évig keresték az elveszett erődöt

Száz évig keresték az elveszett erődöt

Több mint egy évszázadnyi kutatás után találták meg Németországban az „elveszett” római erődöt, amely a Kr. e. 1. században védte a legionáriusokat a germán törzsek támadásaitól.

1890-ben találtak a német kisváros, Olfen környékén egy római bronzsisakot, amely ráirányította a régészek figyelmét a térségre. Ám csak az idén nyáron kerültek napvilágra római cserépedény-töredékek, ruhakapcsok, pénzérmék és egyéb leletek. Ezek nyomán készítettek légi felvételeket a térségről, amelyek kimutatták az egykori véderőműveket – olvasható a The Daily Telegraph és a The Local online kiadásában.

„A mai Olfen stratégiailag volt nagyon fontos a legionáriusok számára Augustus császár Germánia ellen indított hadjárata idején” – hangsúlyozta Michael Rind vezető régész.

A római katonaság Kr. e. 11 és Kr. e. 7. között állomásozott itt. Ez Nero Claudius Drusus (Kr. e. 38.–Kr. e. 9) római hadvezér, Augustus császár mostohafia seregeinek egyik fontos bázisa volt. Az erődítmény méretéből ítélve ezer fő állomásozhatott itt, akik biztosították a Lippe folyón való átkelést és így más római katonai létesítmények ellátását.

„Kétezer éven át háborítatlan helyszínről van szó, ez abszolút ritkaság. A feltárások akár több évtizedet is igénybe vesznek” – vélekedett Michael Rind.

MTI

Ezek érdekelhetnek még

2026. Május 08. 13:00, péntek | Belföld

Lemondott az Országos Kórházi Főigazgatóság főigazgatója

Lemondott az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) főigazgatója. Révész János ezt a szervezet honlapján jelentette be csütörtökön. A főigazgató május 8-ával nyújtotta be lemondását, munkaviszonya június végén szűnik meg.

2026. Május 08. 10:00, péntek | Belföld

Magyar Péter meghívta Magyarországra Giorgia Melonit

Magyar Péter Rómában találkozott Giorgia Meloni olasz kormányfővel, akit meghívott egy magyarországi látogatásra.

2026. Május 08. 07:09, péntek | Belföld

A kritikák miatt lemondott miniszterjelöltségéről Melléthei-Barna Márton

Lemondott igazságügyi miniszteri jelöltségéről Melléthei-Barna Márton, aki ezt Facebook-oldalán jelentette be csütörtökön.

2026. Május 08. 07:04, péntek | Belföld

Azbesztszennyezés - Zalában több településen utak, bicikliutak és parkolók is szennyezettek lehetnek

Zala vármegye több településére is szállíthattak osztrák kőbányákból származó azbesztszennyezett zúzalékot, amellyel utakat, bicikliutakat és parkolókat tölthettek fel