Hírek
2021. Január 21. 12:23, csütörtök |
Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
Sikeres volt egy koronavírusos kismama műtüdőkezelése Budapesten

Sikeres volt egy koronavírusos kismama műtüdőkezelése, a 34 éves nő hetven nap után elhagyhatta a Semmelweis Egyetem (SE) klinikáját - tájékoztatta az intézmény csütörtökön az MTI-t.
A nőnél tavaly november 11-én diagnosztizáltak a koronavírus-fertőzést, a betegség szövődményei miatt pedig sürgősségi császármetszést hajtottak nála végre a terhesség 34. hetében. A többször műtött, műtüdő-, azaz ECMO-kezelésben is részesülő édesanya és koraszülött kislánya egyaránt jól van - írták.
Az egyetem közleménye szerint a kismamát a hatvani kórházból vitték november 15-én a SE-re a vírusfertőzés miatt kialakult súlyos tüdőgyulladás és a magzat életét is veszélyeztető oxigénhiányos állapot miatt.
A beteg általános állapota a műtét után stabilizálódott, a császármetszést követően öt nappal meg lehetett szüntetni a gépi lélegeztetést, amelyet azonban egy nappal később, a tüdő kiújuló funkciózavara miatt ismét el kellett indítani. A speciális, hasra fordított pozícióban alkalmazott gépi lélegeztetés ellenére a beteg - a koronavírus szövődményeként kialakult - globális légzészavarát nem sikerült stabilizálni, így fennállt a veszélye, hogy rövid idő alatt kritikus oxigénhiányos állapot alakulhat ki nála. Az orvoscsoport döntése nyomán november 21-én megkezdték az úgynevezett ECMO-kezelést, vagyis egy, a betegágy mellett elhelyezett műtüdővel helyettesítették a kismama tüdőkapacitásának jelentős részét.
Az intenzív terápiás ellátás után a kismama rehabilitációja az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézetben folytatódik - írták.
Az egyetem tudomása szerint ez volt Közép-Európában az első sikeres műtüdőkezelés a koronavírus okozta tüdőgyulladás terápiájában. Nemzetközi statisztikák szerint is ritka, hogy várandósoknál ennyire súlyos lefolyása lesz a Covid-19 betegségnek, európai és amerikai megjelenése óta alig néhány ilyen esetet regisztráltak - olvasható az egyetem közleményében.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 10. 09:13, csütörtök | Belföld
Magyar módszerrel a kiégés ellen
Téged milyen tényezők mozgatnak munkád során? Szeretnéd, ha a fizetésed mellett egyéb módokon is elismernének? Légy része egy magyar módszer kidolgozásának, és értékes nyereményeket is bezsebelhetsz!
2025. Április 10. 07:11, csütörtök | Belföld
Kitartóan veszik az államkötvényt a magyarok
ÁKK: töretlen a lakosság bizalma az állampapírok iránt.
2025. Április 10. 07:09, csütörtök | Belföld
Nagy István: továbbra sincs új kitörés, a kormányülésen is napirenden volt a védekezés
Továbbra sincs új kitörés, eredményes védekezés a ragadós száj- és körömfájás ellen - mondta Nagy István agrárminiszter a Facebookra szerdán feltöltött videóban.
2025. Április 10. 07:08, csütörtök | Belföld
Orbán Viktor megállapodott a telekommunikációs szolgáltatókkal
A nagy telekommunikációs szolgáltatók nem emelik áraikat jövő július 1-jéig, az a szolgáltató, amely az idén már emelt, visszaviszi árait a január 1-jei szintre