Városlista
2025. szeptember 13, szombat - Kornél

Hírek

2018. Október 23. 10:04, kedd | Belföld
Forrás: mti

Az 1956-os forradalomról szóló kiállítások felhívások is az emléktárgyak gyűjtésére

Az 1956-os forradalomról szóló kiállítások felhívások is az emléktárgyak gyűjtésére

Az 1956-os forradalommal kapcsolatos kiállítások felhívásul is szolgálnak az emléktárgyak gyűjtésére, hogy vigyék be az emberek a szabadságharchoz köthető emlékeiket a múzeumokba

- közölte a Magyar Nemzeti Múzeum muzeológusa az M1 aktuális csatornán hétfőn.
Gál Vilmos azt mondta, ez azért fontos, mert kevés ahhoz köthető emléktárgy maradt fent a múzeumokban, mivel az emberek félelemből elpusztították, eldobták azokat.

A Kádár-rendszer bukása után viszont sok elrejtett tárgy, főleg amatőr fényképészek fotói kerültek elő - tette hozzá.

Kitért arra is, a Zászló útja címmel hétfőn nyílt kiállításon az a nagyméretű, közepén lyukas magyar zászló látható, amely az 1956-os októberi forradalomban a Széna téri harcok helyszínén lobogott.

A zászlót három hajdani felkelő, Schrötter Tibor, Sándorffy Ottó és Zilahy Miklós adományozta a múzeumnak. Velük egy egyórás videót is készítettek, amelyben a zászlóhoz és a forradalomhoz kapcsolódó személyes emlékeikről mesélnek - tudatta Gál Vilmos.

Szerinte az 1956-os tárlaton a zászló utóélete a legjelentősebb.

A Magyar Nemzeti Múzeumban kedden egész nap ingyenes tárlatvezetésekkel várják a látogatókat, az ünnepre való tekintettel azonban a részvétel regisztrációhoz kötött.

Fotó: Ünnepi fáklyás felvonulás Budapesten – MTI/Koszticsák Szilárd

Címkék: 1956, emléktárgy

Ezek érdekelhetnek még

2025. Szeptember 13. 09:27, szombat | Belföld

Ejtőernyős gyakorlattal folytatódott az Adaptive Hussars 2025

Ejtőernyős ugrást hajtottak végre a Különleges Műveleti Parancsnokság katonái pénteken a Várpalota határában lévő nullponti lő- és gyakorlótéren.

2025. Szeptember 13. 09:26, szombat | Belföld

Lázár János részletes, szigorú és őszinte vizsgálatot kért a magyarkúti vonatbaleset ügyében

Minden részletre kiterjedő, \"szigorú és őszinte vizsgálatot\" kért a MÁV vezetésétől a Magyarkút megállónál péntek reggel történt vonatbaleset ügyében az építési és közlekedési miniszter.

2025. Szeptember 13. 09:24, szombat | Belföld

Orbán Viktor: a háborús fenyegetettség közvetlen

A Lengyelországot ért szerdai dróntámadás példázata annak, milyen veszélyes körülmények között élünk nap mint nap, a háborús fenyegetettség közvetlen

2025. Szeptember 12. 07:23, péntek | Belföld

Agrometeorológia: az Alföldön csak lassan mérséklődik az aszály

A hét első felének esői, záporai sokfelé adtak alapos öntözést, de a Duna-Tisza közének déli felén továbbra is igen száraz a talaj.